Najdziwniejsze przedmioty

Z pozoru niezrozumiałe przedmioty, które na pierwszy rzut oka wydają się niemożliwe do stworzenia przez ludzi z danej epoki, z pomocą dzisiejszej wiedzy i technologii zyskują logiczne uzasadnienie. W dokumentalnej serii Najdziwniejsze przedmioty zgłębiane są tajemnicze artefakty z miejsc na całym świecie. Twórcy programu dociekają, jaką funkcję pełniły niecodzienne przedmioty i wynalazki oraz jaki wpływ wywierały na dawne społeczności. Najdziwniejsze przedmioty to podróż do niemożliwego świata, który znajduje racjonalne wytłumaczenie.

Najdziwniejsze przedmioty – co to za program?

Brytyjski program Najdziwniejsze przedmioty porusza temat najbardziej niezwykłych obiektów, które skryte są w laboratoriach, muzeach, magazynach i świątyniach całego świata. Nowe metody badawcze z pomocą technologii, między innymi grafiki 3D pomagają odpowiedzieć na pytania, związane z wyglądem i przeznaczeniem najdziwniejszych, często zniszczonych artefaktów. Twórcy serii kładą nacisk na szukać drobnych niuansów, które odkryją prawdę o niecodziennych obiektach. Program emitowany jest od kwietnia 2021. Intrygująca seria liczy 10 odcinków po 60 minut każdy.

Każdy z odcinków skupia się na analizie dwóch lub trzech niezwykłych przypadków. Krok po kroku prowadzi widza poprzez naukowe, logiczne wyjaśnienie do odpowiedzi, na temat pochodzenia, użyteczności czy prawdy o przedmiocie. Na widza czeka opowieść m.in. o niewielkim sześcianie, który miał pomóc Hitlerowi w wygraniu wojny, kawałku meteorytu w grobie Tutanchamona, egipskich helikopterach, a nawet obsydianowe lustro na drugą stronę.

Najdziwniejsze przedmioty – odcinki

Seria liczy 10 odcinków, w których przedstawiane są historie, dotyczące najbardziej niezwykłych znalezisk z różnych zakątków świata m.in. z Muzeum Historii Amerykańskiej w Waszyngtonie, czy starożytnych świątyń 400 km od Kairu. Jeden odcinek dokumentu trwa 60 minut.