Gang Olsena znowu w akcji

Kolejna część słynnej duńskiej serii, oferująca dreszczyk emocji, jak i wiele śmiechu. 

Gang Olsena znowu w akcji – co to za film? 

Kolejna, dziewiąta część przygód Egona Olsena i jego towarzyszy. Film powstał w 1977 r. w Danii. Po zwolnieniu z więzienia Egon opracowuje kolejny, jak zwykle niezawodny plan wzbogacenia się. Tym razem skupia się na wartych fortunę zapasach masła, które ze względu na rynkowe zawirowania nie może zostać sprzedane. Plan obejmuje napad na znienawidzonego przez Egona Hallandsena, który przybywa do Danii, chcąc zarobić krocie na czarnorynkowej transakcji. Jak zwykle, Olsen i jego gang napotykają na szereg przeszkód utrudniających zdobycie fortuny. Gang Olsena znowu w akcji z ponad milionem sprzedanych biletów kinowych jest drugą najchętniej oglądaną kinową produkcją w Danii. W Polsce emitowany bywa również emitowany pod tytułem Gang Olsena uderza ponownie. 

Gang Olsena znowu w akcji - twórcy 

Podobnie jak poprzednie części serii, Gang Olsena znowu w akcji został wyreżyserowany przez Erika Ballinga (1924-2005). Wraz z Bahsem Henningiem (1928-2002) jest on również autorem scenariusza. Współpraca duetu miała swój początek już w połowie lat 60., kiedy to wspólnie stworzyli komediową, rodzimą wersję szalenie popularnych wówczas filmów o Jamesie Bondzie. Pracę nad pierwszym filmem o gangu Olsena rozpoczęli w późnych latach 60. Kiedy pierwsza część przygód pechowych gangsterów została dobrze przyjęta w Danii, panowie postanowili stworzyć kolejny film. W wyniku owocnej współpracy powstało aż 14 kinowych produkcji z serii gangu Olsena, serial telewizyjny oraz film, w którym główni bohaterowie są dziećmi.  

Gang Olsena znowu w akcji - fabuła 

Egon Olsen po kolejnej odsiadce wychodzi z więzienia. Okazuje się, że w czasie, kiedy on był za kratkami, jego niestrudzeni wspólnicy, Benny i Kjeld, nawiązali współpracę z siostrzeńcem Yvonne, żony Kjelda. Georg z Ameryki okazuje się być przestępcą nowej ery - działa za pomocą komputerów i elektroniki, za nic mając tradycyjne metody takich rabusiów jak Egon. Olsen jednak, nie zważając na nowego zarozumiałego członka ekipy, opracowuje kolejny niezawodny plan na zdobycie fortuny.  

Ze względu na przystąpienie Danii do Wspólnoty Europejskiej handel zostaje objęty pewnymi sankcjami, między innymi zakazem sprzedaży towarów do innych krajów. Olsen wchodzi w posiadanie informacji na temat 30 000 ton masła, które zostało wycofane ze sprzedaży przez zbyt dużą podaż, spadek cen, a ze względu na regulacje handlowe nie może stać się towarem eksportowym. Duńskie władze decydują się przeczekać kryzys i sprzedać masło, kiedy jego cena wróci do normalnego poziomu.  

Odwieczny rywal Olsena, Bang Johansen znany również jako Hallandsen zdążył już opracować plan spieniężenia zapasów masła ze znaczącym zyskiem. Wykorzystując swoje znajomości, organizuje sprzedaż masła do ZSRR za dwukrotność ceny zakupu. W sfinalizowaniu transakcji i sfingowaniu dokumentów dotyczących sprzedaży ma mu pomóc inny arcywróg Egona, J.M.R. Holm Hansen Jr. 

Hallandsen przybywa do Kopenhagi z Francji, gdzie ukrywa się przed duńskim wymiarem sprawiedliwości. Ma ze sobą 10 mln dolarów, za które oficjalnie ma zakupić masło. W drodze na spotkanie z J.M.R. Holmem Hansenem Jr, który ma zająć się wypraniem pieniędzy poprzez przepuszczenie ich przez system Banku Światowego, zostaje obrabowany przez gang Olsena. Egon zabiera walizkę z pieniędzmi, którą zostawia w przechowalni bagażu na dworcu na kilka dni, aż sprawa ucichnie. 

Po napadzie wściekły Holm Hansen decyduje się na ostateczne pozbycie się Egona Olsena. Angażuje w to swojego poplecznika Bøffena. Porywają Egona, kiedy ten ma już w swoich rękach skradzione pieniądze i wywożą go na odludzie. Zabierają gotówkę, którą później deponują w sejfie Banku Światowego. Po pomyślnie zakończonej, acz niełatwej akcji ratunkowej udaje się uwolnić Egona, który swoje kolejne kroki kieruje do siedziby BŚ, by odzyskać pieniądze. Z pomocą speca od elektroniki Georga, gangowi udaje się wykraść walizkę. Holm Hansen jednak się nie poddaje i chce za wszelką zdobyć gotówkę. W wyniku szaleńczego pościgu pieniądze kilkukrotnie zmieniają właściciela. Wreszcie, kiedy walizka trafia do gangu, Benny i Kjeld zatrzymują się w pralni samoobsługowej, gdzie przebywa również Yvonne. Detektywi pracujący nad sprawą trafiają do tego samego miejsca. W panice gangsterzy wrzucają gotówkę do pralki i uciekają. Po powrocie okazuje się, że Yvonne dosłownie potraktowała zwrot "pranie brudnych pieniędzy" i uruchomiła maszynę. W wyniku tego pieniądze zostają kompletnie zniszczone.  

Egon finalnie przyznaje się do napadu na Bank Światowy i znów trafia do więzienia.  

Gang Olsena znowu w akcji - bohaterowie i obsada 

W główne role w filmie wcielili się: