Gang Olsena: Paryski plan

Kolejna część popularnej duńskiej serii komediowej.  

Gang Olsena: Paryski plan - ogólnie o produkcji 

Tytuł oryginalny to Olsen: Banden Over Alle Bjerge. Duńska komedia kryminalna z 1981 roku, trwająca nieco ponad półtorej godziny, która wpisuje się w popularną kolekcję filmową, ten jest trzynastym z kolei filmem, a będącą zarazem bezpośrednią kontynuacją filmu Gang Olsena daje. Występuje także pod innymi alternatywnymi nazwami takimi jak: Paryski plan Gangu Olsena oraz Gang Olsena ponad górami. Premiera tego filmu miała miejsce 26 grudnia 1981 roku. Reżyserem jest Erik Balling, który wyreżyserował także inne części przygód Olsena oraz członków jego gangu.  

Gang Olsena: Paryski plan - twórcy 

Reżyserem tego filmu jest Erik Balling. Za scenariusz byli odpowiedzialni Erik Balling oraz Henning Bahs. Zdjęcia do filmu robił Peter Klitgaard, natomiast muzykę Bent Fabricius-Bjerre. Za montaż byli odpowiedzialni Leif Axel Kjeldsen i Finn Henriksen, natomiast za scenografię Henning Bahs i Palle Arestrup. Kostiumami zajęły się Annelise Hauberg i Lotte Dandanell, a producentem był Bo Christensen. Natomiast za dźwięk w filmie byli odpowiedzialni: John Nielsen, Michael Dela, Carl Aege Hansen i Hans W. Sørensen.  

Gang Olsena: Paryski plan - fabuła 

Fabuła filmu Gang Olsena: Paryski plan  rozpoczyna się od krótkiego streszczenia fabuły poprzedniej części, czyli Gang Olsena daje. Egon ogłasza, że jest już przemęczony wszystkimi akcjami i planami i postanawia zakończyć swoją przestępczą karierę. Jednakże niedługo później okaże się, że ten plan diametralnie się zmieni. W tej części otyły Benny oraz Kjeld ratują z opałów Egona, któremu grozi rozpuszczenie w kadzi z kwasem w fabryce produkującej kwas. Po swoim uwolnieniu zabiera się za opracowanie bardzo precyzyjnego planu i ogłasza powrót do swej kryminalnej kariery. Celem jest zdobycie czerwonej teczki należącej do Bang-Johansena, jednakże pomimo kilku prób to się im nie udaje i ruszają w pogoń do Francji. W restauracji Maxims udaje im się wreszcie zdobyć teczkę. Wracają zatem do Kopenhagi z zamiarem, iż zostanie ona wykupiona, jednakże Egon zostaje aresztowany przez policję i trafia na oddział psychiatryczny. Pod koniec filmu Kjeld oraz Benny odnajdują swoje zagubione miliony, które były w płaszczu Hallandsena, znajdującym się cały czas w bagażniku ich auta. W teczce zaś nie znajdują nic ciekawego, okazuje się, jednak że posiada ona podwójne dno. W tym drugim ukrytym dnie odnajdują jakieś papiery, z których wynika, że Bang-Johansen prawdopodobnie może mieć coś wspólnego z narkotykami.  

Gang Olsena: Paryski plan - obsada oraz bohaterowie 

W filmie pojawia się wielu bohaterów granych przez następujących aktorów: