Dezerter

Dezerter to niemiecko-polski film o II wojnie światowej, który jest adaptacją książki Siegfrieda Lenza o tym samym tytule. Jeśli lubisz oglądać produkcje o tematyce wojennej, ten tytuł na pewno cię zainteresuje.

Dezerter – co to za film?

Dezerter (Der Überläufer) to film wojenny, którego reżyserią zajął się Florian Gallenberger. W pisaniu scenariusza do serialu pomagał mu Bernd Lange. Za produkcję Dezertera odpowiada studio Dream Tool Entertainment. Film jest koprodukcją polsko-niemiecką, bazuje na powieści Siegrfrieda Lenza. Premiera miała miejsce 1 kwietnia 2020 roku. Warto zaznaczyć, że zdjęcia do produkcji miały miejsce w Polsce.

Dezerter – fabuła

Film Dezerter jest relacją z czasów II wojny światowej i opisuje losy młodego żołnierza Wehrmachtu, Waltera Proska, któremu doskwiera dylemat dobra i zła. Sumienie oraz obowiązek służby ojczyźnie nie pozwalają mu spokojnie zmrużyć oka. Chłopak ma wątpliwości co do celu wojny, w której przyszło mu brać udział nie z własnej woli. Budzą się w nim pierwsze przejawy buntu przeciwko zabijaniu innych ludzi. Jest lato 1944 roku. Walter Proska, ma zostać wysłany przez dowództwo armii niemieckiej na front wschodni. Jego ukochana Wanda, która działa w oddziałach partyzantki, zamierza wysadzić w powietrze pociąg, którym Walter ma być przewieziony na tereny Rosji. 

Dezerter – bohaterowie

Główną rolę zagrał Jannis Niewöhner (Walter Proska). Partneruje mu polska aktorka, Małgorzata Mikołajczak, która w filmie Dezerter wciela się w rolę Wandy Zielińskiej. W produkcji zobaczymy także m.in.:

  • Leonie Benesch (jako Hildegard Roth),
  • Rainer Bock (jako Willi Stehauf),
  • Katharina Schüttler (Maria Rogalska),
  • Ulrich Tukur (Ernst Menzel),
  • Bjarne Mädel (Ferdinand Baffi Ellerbrok),
  • Sebastian Urzendowsky (Wolfgang Kürschner).