Człowiek na krawędzi

Człowiek na krawędzi to nieoczywisty film akcji, który może zaskoczyć swoją fabułą nawet najbardziej wprawionych kino maniaków. 

Człowiek na krawędzi - co to za film 

Człowiek na krawędzi jest amerykańskim fabularnym filmem, którego oryginalny tytuł brzmi Man on a Ledge. Jest to produkcja opisywana jako thriller lub film akcji, w której w głównego bohatera wciela się Sam Worthington. Film powstał w roku 2012, a wytwórnią, która go wyprodukowała jest Di Bonaventura Pictures, Summit Entertainment. Film swoją premierę światową miał 26 stycznia 2012 roku, zaś w Polsce, 27 stycznia, tego samego roku.  

Człowiek na krawędzi - twórcy 

Reżyserem filmu Człowiek na krawędzi (z angielskiego Man on a Ledge) jest Asger Leth, laureat nagrody Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych, urodzony w 1970 roku, głównie rozpoznawalny z produkcji takich jak Miasto słońca, czy Move On. 

Scenariuszem do filmu zajmował się Pablo F. Fenjves, amerykański scenarzysta i ghostwriter pochodzący z Wenezueli, urodzony w 1956 roku. Twórca ten słynie ze scenariuszy napisanych do filmów The Affair, jak i Człowiek na krawędzi, a także ze współtworzenia książki, jaką jest If I did it, dotyczącej hipotetycznych opisów morderstwa O.J. Simpsona.  

Za muzykę do filmu Człowiek na krawędzi odpowiedzialny był Henry Jackman. Jest to brytyjski kompozytor, który urodził się w 1974 roku. Znany jest przede wszystkim z kompozycji zamieszczonych w filmach takich jak Kung Fu Panda, Kubuś i przyjaciele czy X-Men: Pierwsza klasa. Jego doskonałe kompozycje przyniosły mu 9 nominacji do nagród takich jak BAFTA, Saturn, Czarne Szpule oraz dwie nagrody ANNIE za najlepsze indywidualne osiągnięcie w dziedzinie muzyki.  

Zdjęcia do filmu Człowiek na krawędzi przygotowywał Paul Cameron, kanadyjski operator, urodzony w 1958 roku, znany głównie z produkcji takich jak Westworl, "Deja Vu czy Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara. W 2004 roku nagrodzony został nagrodą BAFTA, za najlepsze zdjęcia do filmu Zakładnik. Ponadto Paul Cameron otrzymał wiele nominacji do nagród takich jak Emmy czy Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych.  

Za montaż filmu odpowiadał Kevin Stitt, twórca nagrodzony nominacją do Saturnów za najlepszy montaż w filmie Jurassic World oraz nominacją Amerykańskiego Stowarzyszenia Montażystów za najlepszy montaż dokumentu This Is It. 

Lorenzo di Bonaventura odpowiedzialny był za produkcję filmu. Jest to amerykański producent filmowy, urodzony w 1957 roku, który znany jest głównie z filmów takich jak Transformers, Smętarz dla zwierzaków, Więzień Labiryntu: Lek na śmierć czy Salt. 

Człowiek na krawędzi - fabuła 

Fabuła filmu przedstawia pozornie typowy poranek mieszkańców Nowego Jorku, który zakłóca pewien mężczyzna, który postanawia zawitać w hotelu Roosevelt. Wjeżdża on na 21. piętro, a następnie wychodzi przez okno luksusowego hotelu. Wszystkie znaki wskazują na to, że planuje on popełnić samobójstwo. Na miejscu zdarzenia w okamgnieniu pojawia się policja, a negocjatorka podejmuje próbę rozmowy ze zdesperowanym mężczyzną.  

Człowiek na krawędzi - bohaterowie  

Głównym bohaterem filmu jest Nick Cassidy, jest on zdesperowanym policjantem, który staje na gzymsie i grozi popełnieniem samobójstwa. Lydia Mercer jest negocjatorką, którą wybrał potencjalny samobójca, podejmującą rozmowę z czołową postacią. Do zespołu bohaterów występujących w filmie należą także Joey Cassidy, Mike Ackerman, Angie, David Englander, Suzie Morales, Jack Doughtery, Nathan Marcus oraz Valetty. 

Człowiek na krawędzi - obsada  

W główną postać wciela się australijski aktor o angielskim pochodzeniu, Sam Worthington, który znany jest z ról takich jak Jake Sully z Avatara, Guy Cotter w filmie Everest czy z postaci Macka Philipsa z Chaty. W rolę Lydii Mercer weszła Elizabeth Banks, amerykańska aktorka filmowa oraz teatralna, która występowała w seriach filmowych takich jak Igrzyska Śmierci, Pitch Perfect czy Spider-Man oraz w znanych filmach jak Aniołki Charliego lub Dzień z życia blondynki. W rolę Joeya Cassidy wcielił się Anthony Mackie, znany z 8 Mili, nagrodzony wieloma nominacjami do nagród filmowych. Zaś jako Jack Doughtery wystąpił Edward Burns rozpoznawalny z filmu Szeregowiec Ryan. Dante Marcus sportretowany został przez Titusa Wellivera, Angie przez Genesis Rodriguez, a Suzie Morales przez Kyre Sedgwick. W rolę Davida Englandera wcielił się zaś Ed Harris, aktor znany z Truman Show, Apollo 13 czy serialu Westworld.  

Człowiek na krawędzi - nagrody 

Genesis Rodriguez, wcielająca się w rolę Angie, została nominowana do nagrody American Latino Media Arts Award (ALMA Award) w 2012 roku, przyznawanej corocznie artystom latynoskim, w kategorii najlepszej aktorki w roli drugoplanowej.