Asterix na olimpiadzie

Każdy z nas od czasu do czasu lubi lekkie i zabawne kino, które pozwala na oderwanie się od trosk dnia codziennego. Asterix na olimpiadzie to film, który przypadnie do gustu zarówno najmłodszym widzom, dorosłym, jak i seniorom. Jest to więc pozycja, przy której doskonałą rozrywkę odnajdzie cała rodzina, chcąc spędzić miły i radosny czas razem. Przyjrzyjmy się temu filmowi z bliska. 

Asterix na olimpiadzie – co to za film? 

Premiera filmu Asterix na olimpiadzie miała miejsce 25 stycznia 2008 roku. Jest to pozycja zaliczana do filmów familijnych, komediowych i przygodowych. Film powstał na terenie Francji, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Belgii oraz Węgier. Całość filmu oparta jest przede wszystkim na slapstickowym humorze. Dla starszych widzów przygotowano miłe niespodzianki w postaci nawiązań do Ben-Hura czy Gwiezdnych wojen. Cały film trwa 116 minut. Oryginalnym językiem, w którym stworzono ekranizację słynnej kreskówki, jest język francuski.  

Asterix na olimpiadzie – twórcy 

Reżyserem filmu Asterix na olimpiadzie jest Frédéric Forestier oraz Thomas Langmann. Scenariusz opracowali Alexandre Charlot, Olivier Dazat oraz Franck Magnier. Zdjęcia wykonał Thierry Arbogast. Doskonałą muzykę, która możemy usłyszeć, oglądając film Asterix na olimpiadzie, opracował Frédéric Talgorn. Montaż wykonał Yannick Kergoat oraz Vincent Tabaillon. Kostiumy przygotowała Madeline Fontaine, a scenografię Aline Bonetto. Kierownikiem produkcji był Jean-Louis Monthieux. Wymienić należy także twórców kreskówki, na której podstawie wykonany został film. Albert Uderzo oraz René Goscinny to twórcy jednej z najsłynniejszych kreskówek świata. 

Asterix na olimpiadzie – fabuła 

Romantix, jeden z mieszkańców znanej, galijskiej wioski, nawiązuje bardzo płomienny romans z grecką księżniczką poprzez listy. Zdobywa się na odwagę i pragnie spotkać się ze swoją wybranką twarzą w twarz. Okazuje się jednak, że o względy Greczynki zabiega także inny, groźny rywal. To Brutus okrutny i mściwy syn Juliusza Cezara. Gal pod wpływem emocji i zakochania wyzywa Brutusa do walki w związku ze zbliżającymi się igrzyskami olimpijskimi. Zwycięzca otrzyma wyczekiwaną nagrodę rękę córki władcy Greków. Taka umowa sprawia, że dzielni Galowie, Asterix i Obelix, postanawiają pomóc Romantixowi stanąć w szranki z całym potężnym światem Rzymian, szukając sposobu, który pozwoli im odnieść sukces i wygraną w postaci ręki księżniczki Iriny. 

Asterix na olimpiadzie – bohaterowie 

Główni bohaterzy filmu to dwaj najsłynniejsi Galowie w historii Obelix i Asterix, a także ich przyjaciel Romantix. Starym galem, który przygotowuje cenny, magiczny napój jest Panoramix (ten jako jedyny zna przepis na tajemniczy napój, który próbują wykraść Rzymianie). W fabule filmu Asterix na olimpiadzie znaczącą rolę odgrywają także takie postacie jak Brutus, Rzymianin zabiegający o względy pięknej Greczynki, groźny, a zarazem zabawny Juliusz Cezar król Rzymian, jak również księżniczka Irina, sprawczyni całego „zamieszania”. 

Asterix na olimpiadzie – obsada 

W rolę Asterixa wcielił się Clovis Cornillac. Obelixa zagrał Gérard Depardieu. Juliusz Cezar to Alain Delon. Brutus to Benoît Poelvoorde. Irinę odegrała Vanessa Hessler. W rolę Romantixa wcielił się Stéphane Rousseau. Irytos to Bouli Lanners, a Zapchleniusz – José Garcia. Mordikusa odegrał Alexandre Astier. 

Asterix na olimpiadzie – polski dubbing 

Głosu dla polskiej wersji językowej użyczyli najznakomitsi aktorzy. Borys Szyc podłożył głos dla Brutusa. Sławomir Pacek został Asterixem. Wiktor Zborowski dubbingował Obelixa. Daniel Olbrychski użyczył głosu dla postaci Juliusza Cezara. Romantixem został Tomasz Kot. Polska Irina to Anna Cieślak. Jacek Braciak użyczył głosu postaci Zapchleniusza, a Krzysztof Hołowczyc został Schumixem. Cezary Pazura użyczył zaś głosu dla postaci Numernabisa.