Amerykanin

Filmy z płatnymi zabójcami są niezwykle popularne. Najczęściej mordercy występują w roli antagonistów i na końcu są pokonywani przez głównego bohatera. W filmie Amerykanin jest inaczej. Produkcja skupia się na losach płatnego zabójcy.

Amerykanin – co to za film?

Amerykanin to film amerykański z 2010 roku, którego premiera miała miejsce 5 listopada. Reżyserowany przez Antoniego Corbijna jest adaptacją powieści A Very Private Gentleman Martina Bootha. Uznawany jest za dramat o nutce thrilleru. Jego głównym bohaterem jest płatny morderca.

Amerykanin – twórcy

Kto odpowiada za stworzenie filmu Amerykanin? Reżyserem produkcji jest znany i doceniany Anton Corbijn, autor także takich filmów jak Control oraz Bardzo poszukiwany człowiek. Za scenariusz odpowiedzialny jest Rowan Joffé, brytyjski scenarzysta i reżyser. Muzyką zajmował się Herbert Grönemeyer, a zdjęciami – Martin Ruhe.

Amerykanin – fabuła

Jack to płatny morderca, który postanawia wycofać się z profesji. Jego decyzja podyktowana jest wypadkiem, który miał miejsce podczas jednego ze zleceń. Ginie w jego trakcie jego kochanka. Wydarzenie to wstrząsnęło Jackiem i mimo że uznawany był za jednego z najlepszych zabójców, postanawia skończyć z karierą mordercy. Przyjmuje ostatnie zlecenie od nieznajomej Belgijki, które wręcz idealnie nadaje się do miana ostatniego – nie polega ono bowiem na zabijaniu, a na stworzeniu broni. Bohater jedzie do małego i pięknego, włoskiego miasteczka w górach Abruzji, aby zrobić to, co do niego należy i raz na zawsze zakończyć przygodę jako płatny morderca. Jednak podczas pobytu w miasteczku, w jego życiu dzieją się niespodziewane rzeczy. Jack powoli otwiera się na ludzi, zrzucając maskę zimnego i bezdusznego mordercy oraz zapominając o trapiących go problemach. Ta przynosi jednak poważne skutki – Jack nie może uciec od faktu, że jest płatnym mordercą i przyjął zlecenie, którego termin skończenia zbliża się nieuchronnie.

Amerykanin – bohaterowie

Głównym bohaterem filmu jest Jack. Jack to bardzo ciekawa i złożona postać. Z jednej strony jest to wyrafinowany morderca – w końcu bez zmrużenia oka zabiera ludziom życie, co nieraz możemy zaobserwować w filmie. Jednak wewnątrz siebie Jack jest smutnym człowiekiem, którego nuży i męczy dotychczasowe życie. Jest też niezwykle samotny.

Ważną postacią jest także Clara. Zmienia życie Jacka i pokazuje mu, czym jest miłość, której zawsze pragnął.

W filmie pojawia się także ojciec Benedetto, który także zmienia Jacka. Daje mu on przyjaźn i dobroć, której bohater wcześniej nie znał.

Amerykanin – obsada

W rolach głównych:

  • George Clooney jako Jack/Edward,
  • Violante Placido jako Clara,
  • Thekla Reuten jako Mathilde,
  • Paolo Bonacelli jako ojciec Benedetto.